Edu.StockWatch.pl - https://edu.stockwatch.pl
Mar 09 2016

Analiza techniczna

Formacje Price Action: inside bar i fałszywe wybicie (fakey)

Inside Bar

Inside bar (po polsku: belka wewnętrzna) to formacja występująca na obszarze wsparcia lub oporu, składająca się z dwóch lub więcej świec. Pierwsza świeca jest największa, a kolejne mieszczą się w obszarze jej korpusu. Taka sytuacja oznacza chwilową konsolidację, czyli niezdecydowania rynku. Trader powinien wówczas wyczekiwać na sygnał otwarcia pozycji. Przesłanką do wejścia na rynek będzie wybicie z formacji inside bar, czyli wyjście poza obszar pierwszej świecy przez trzecią lub kolejną świecę. Najlepiej, by świeca wyłamująca miała długi korpus i krótkie cienie, bo pokazuje to siłę rynku oraz przyszły kierunek notowań instrumentu. Zlecenie oczekujące warto ustawić na poziomie około 45 proc. zniesienia świecy wybijającej.

rys.3 wybicie z inside bar, EUR/USD D1

rys.3 wybicie z inside bar, EUR/USD D1

Zaznaczony na turkusowo obszar to formacja inside bar, która składała się z aż pięciu świec i wystąpiła w okolicy granatowego wsparcia. Dopiero szósta świeca wybiła z formacji. Zlecenie oczekujące należało ustawić na 45 proc. zniesienia Fibonacciego świecy wybijającej, a stop loss około 2 pipsy nad górnym ograniczeniem świecy. Z kolei take profit to najbliższy punkt wsparcia.

Fakey

Fałszywe wybicie zwane fakey (po polsku: fałszywka) to formacja składająca się z co najmniej trzech świec. Dwie pierwsze tworzą tak zwany inside bar: pierwsza świeca jest największa, druga mieści się w jej zakresie, natomiast trzecia wyłamuje się knotem poza obszar pierwszej świecy, sygnalizując fałszywe wybicie. W ten sposób rynek chce oszukać tradera, gdyż cena wychodzi poza obszar traktowany jako wsparcie, ale szybko zawraca. Najczęściej kapitulują wtedy początkujący, bo widząc rysującą się świecę z dużym korpusem próbują dołączyć do trendu, ale ich siła jest zbyt mała by kontynuować ruch. Znając formację fałszywego wybicia mamy szansę znaleźć się wtedy po odpowiedniej stronie rynku.

Fakey podobnie jak pin bar daje sygnał otwarcia pozycji gdy pojawi się w obszarze wsparcia lub oporu.

rys.2 fakey, USD/CHF D1

rys.2 fakey, USD/CHF D1

Turkusowy obszar to zakres pierwszej, nadrzędnej świecy. Trzecia świeca fałszywie wybiła ten obszar, po czym szybko powróciła, tworząc długi knot.

Widząc formację fałszywego wybicia na wykresie otwieramy pozycję po cenie rynkowej, od razu po zakończeniu rysowania się świecy wybijającej obszar inside bara. Zlecenie obronne ustawiamy około 2 pipsy pod wybijającym knotem, natomiast take profit to obszar najbliższego oporu przy pozycjach długich, albo wsparcia przy pozycjach krótkich.

Paweł Strzyżewski, StockWatch.pl