Edu.StockWatch.pl - https://edu.stockwatch.pl
Cze 13 2016

Edukacja

Handel z wykorzystaniem harmonii i geometrii – case study

Dzisiaj chciałbym poruszyć tematykę handlu harmonicznego z uwzględnieniem geometrii. Najprościej jest mi to pokazać na przykładzie transakcji z ostatniego tygodnia wykonanej na parze USDCAD. Do otwierania transakcji jak i to ich zamykania były wykorzystywane układy geometryczne.

Zacznijmy od motywów zawarcia transakcji kupna. Pierwszą przesłanką do otwarcia pozycji długiej była geometria 1:1 czyli równość odcinków spadkowych oznaczonych jako AB oraz CD, a więc mieliśmy do czynienia z korektą pędzącą AB=CD.

usdcad310516

Screen 1. Korekta pędząca 1:1. Kliknij, aby powiększyć

Sama geometria czasem nie wystarczy dlatego do dodatkowego wzmocnienia strefy wsparcia posłużyłem się dwoma mierzeniami Fibonacciego. Pierwsza siatka została rozłożona na odcinku XC, druga na odcinku BC. Zgrupowanie dwóch mierzeń czyli cluster 38.2% + 61.8% utworzyły silną strefę wsparcia, która w połączeniu z geometrią AB=CD przyczyniła się do wzrostów na tej parze walutowej. W momencie dojścia ceny do zielonej strefy należy zejść na niższy interwał czasowy i tam szukać sygnałów prowzrostowych.

usdcad3105162

Screen 2. Cluster 61.8% +38.2%. Kliknij, aby powiększyć

Po pierwszej wyraźnej reakcji ceny zająłem pierwszą pozycję, druga została dołożona po formacji świecowej objęcia jaka pojawiła się na interwale H1. Zachęcam Cię abyś odnalazł wskazany fragment wykresu na swojej platformie inwestycyjnej i przeanalizował omawianą sytuację (wykres USD/CAD interwał H4/H1).

usdcad3105163

Screen 3. Moment zajęcia pozycji. Kliknij, aby powiększyć

Jeżeli chodzi o wyjścia, tutaj również posłużyłem się siatką Fibonacciego oraz geometrią. Niebieskimi prostokątami została wyznaczona korekta prosta z geometrią 1:1. Oprócz równości AB=CD znajdowało się tam mierzenie 50% oraz wcześniejsza reakcja ceny zaznaczona strzałką czyli ZZB (Zasada Zmiany Biegunów).

usdcad3105164

Screen 4. Wyjście z pozycji. Kliknij, aby powiększyć

Zamknięcie drugiej części pozycji nastąpiło na kolejnym zniesieniu Fibonacciego – 61.8%, miejsce to było również potwierdzone strefą ZZB – wcześniejsza reakcja ceny zaznaczona została strzałkami.

usdcad3105165

Screen 5. Wyjście z pozycji. Kliknij, aby powiększyć

Jeżeli chciałbyś zagłębić się w tematykę handlu z wykorzystaniem harmonii i geometrii to zachęcam Cię do obejrzenia nagrań z cyklu „handluj z harmonią” oraz do śledzenia portalu fxmag.pl gdzie każdego dnia publikuję analizy na podstawie których podejmuję decyzje inwestycyjne. Oprócz analiz możesz także przetestować swoje oko rozwiązując ćwiczenia z geometrii, które publikowane są w każdą środę.

Łukasz Stefanik

Analityk i Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Redkator w serwisie FxMag.pl. Specjalizuje się głównie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Aktualnie Partner & Trader Philson Investments oraz członek Consilium Invest.