slizojlg

Ichimoku Kinko Hyo – przestarzała technika inwestowania, czy strategia ponadczasowa?

Mimo, że w Polsce i w całym świecie Zachodnim technika Ichimoku dopiero teraz wspina się na coraz wyższe stopnie popularności w użyciu wśród inwestorów, to jest techniką pamiętającą II wojnę światową, ponieważ to właśnie w tych czasach prace nad nią rozpoczął japoński dziennikarz – Goichi Hosoda.

Ichimoku Kinko Hyo – przestarzała technika inwestowania, czy strategia ponadczasowa?

Hosoda podjął się stworzenia filozofii inwestowania (w Japonii Ichimoku to nie tylko parę kresek lecz cały charakter inwestowania) od podstaw bez użycia komputerów, symulacji, a dzięki wykresom rysowanym odręcznie. Do tego celu zatrudniał studentów – pasjonatów, którzy chcieli uczestniczyć w stworzeniu czegoś więcej niż tylko zarabiającej na rynku strategii.

Tak minęło kilkadziesiąt lat. Tak! Hosoda wraz ze swoimi ludźmi pracowali nad strategią aż do jej debiutu w postaci książki w 1968 roku. Od tego czasu Ichimoku stało się najczęściej i najchętniej wykorzystywaną techniką w Japonii. Oprócz tego, cenili ją tak bardzo, że przez kolejne dziesięciolecia nie zostały opublikowane żadne materiały w języku innym niż japoński. Zachodni inwestorzy usłyszeli o Ichimoku dopiero w latach dziewięćdziesiątych, lecz uważa się że szerzej znajomą techniką stało się dopiero w ostatnich kilku latach. Sama nazwa japońskiego systemu w wolnym tłumaczeniu określa „równowagę na pierwszy rzut oka”. O co w tym chodzi? Spójrzmy na wykres z indykatorem Ichimoku:

wykres 1

Kliknij, aby powiększyć

Ichimoku dzięki unikalnemu połączeniu 5 średnich (nie są to proste średnie używane w zachodniej technice) na przysłowiowy pierwszy rzut oka pokazuje przeszłe, teraźniejsze i możliwe przyszłe tendencje rynkowe. Wprawny trader Ichimoku może ponadto zdiagnozować fazę trendu, w której znajduje się rynek, odróżnić korekty od nowych tendencji i dostać informację o kolejnych sygnałach na wejście w transakcję, a następnie prowadzić ją tak, aby wykorzystać i zarobić na jak największej części ruchu. Jak można przykładowo wykorzystać poszczególne linie?

Skupmy się na jednym najbardziej popularnym sygnale z techniki Ichimoku, którym jest wyjście ceny z chmury. To sygnał, który najlepiej funkcjonuje na wykresach w dłuższym terminie (od H4 wzwyż), ale z pewnością można z niego korzystać również na wykresach minutowych. Bazuje na chmurze, czyli najważniejszym elemencie Ichimoku, ukazującym czy na rynku występuje w danej chwili trend lub jaki może występować w przyszłości. Cała idea tego sygnału polega na tym, że wyjście ceny z chmury prognozuje powstanie głównego trendu na każdym interwale. Co do samego powstawania sygnału – sygnał kupna tworzy się, kiedy cena wychodzi z obszaru chmury i zamknie się nad nią, natomiast sygnał sprzedaży powstaje w przypadku wyjścia z obszaru chmury i zamknięcia świecy pod nią.

Obraz rynku Ichimoku tworzy całe 5 linii, ale dzięki zależności jedynie ceny i chmury, można określić po prostu kierunek dłuższego trendu wykorzystując również inne techniki. Dzięki temu można używać tego podstawowego sygnału również jako filtr strategii innej niż Ichimoku, ale dobrze wpisującej się w ideę handlu w trendzie (np. sygnały price action, odbicia od s/r, strefy wykupienia/wyprzedania, mechanika rynku). Poniżej przykłady kiedy w ostatnim czasie można było zarobić dzięki temu sygnałowi na solidnych trendach z interwału H4:

wykres 2

Kliknij, aby powiększyć

wykres 3

Kliknij, aby powiększyć

wykres 4

Kliknij, aby powiększyć

Co warto wspomnieć – sygnałem kończącym widoczne trendy jest pokonanie niebieskiej linii Kijun sen, lub też w bardziej tradycyjnym podejściu – pokazanie się ceny po drugiej stronie chmury. Ważne więc jest to, że korzystając z tej techniki bazujesz na obiektywnym, konkretnym zachowaniu ceny, a nie swojej subiektywnej ocenie rynku.

Po tym opisie możesz sobie pomyśleć, że jest to kolejny „święty graal” jakich pewnie poznałeś już wiele. Zapewniam Cię, że nie jest to nieomylna technika, ale dzięki jej poznaniu jej od podstaw można z sukcesami wykorzystywać solidne trendy zarabiając nimi o wiele więcej niż tracąc podczas nieudanych transakcji.

Jeśli chcesz poznać Ichimoku Kinko Hyo począwszy od samej charakterystyki tej techniki, do kompletnej strategii handlowej to zapraszam Cię serdecznie do kursu Handluj z Ichimoku, który właśnie prowadzę dla czytelników magazynu FxMag. Całość strategii dopełni wiedza o odpowiednim zarządzaniu pozycją, kapitałem, oraz różnych niuansach dotyczących techniki. Aby dołączyć do niego wejdź w poniższy link: Handluj z Ichimoku

Autor: Michał Łyko – Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo – jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Najnowsze wiadomości (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat