Edu.StockWatch.pl - https://edu.stockwatch.pl
Sty 22 2019

Analiza techniczna

Jak korzystać z nowych narzędzi do analizy technicznej StockWatch.pl

Serwisy StockWatch.pl i ATTrader.pl udostępniły nowy moduł do analizy technicznej, który daje olbrzymie możliwości prześwietlania spółek, indeksów, walut, surowców a nawet kryprowalut.

Nowy moduł analizy technicznej w StockWatch.pl i ATTrader.pl daje olbrzymie możliwości.

Nowe narzędzie do analizy technicznej działa w każdej przeglądarce, również na urządzeniach mobilnych. Oczywiście, kreślenia linii trendu czy zniesień Fibo na telefonie – z przyczyn oczywistych – nikomu nie polecamy. Wersja mobilna sprawdzi się za to idealnie przy szybkim podglądzie sytuacji na wykresie. Kolejną nowością jest opcja fullscreen. Duży format i duży wykres pozwolą dokładniej przyjrzeć się notowaniom w szerszej perspektywie. Nowy moduł AT zawiera też opcję filtrów, która pomaga szybko przejrzeć wszystkie branże i wybrane spółki. Możliwości jest dużo, dużo więcej, o czym poniżej. Na koniec pokażemy kilka tricków, które mogą Wam się przydać we własnych analizach technicznych spółek.

Narzędzie do analizy technicznej znajdziemy po rozwinięciu pola A. Techniczna na pasku u góry ekranu. Oprócz modułu dla akcji, jest też osobny dla kryptowalut. Wchodząc na stronę trading.stockwatch.pl możemy analizować akcje spółek zagranicznych (Apple, Netflix, Amazon, itd.) oraz waluty.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Na początek sprawdźmy, jakie opcje kryją się pod symbolami w okienku analizy technicznej. Każde pole-symbol zaznaczone na grafice ma swój opis poniżej:

A – pola wykresu

B – na przykładzie pole z wolumenem. Możliwe jest jego usunięcie lub dodanie innych pól poniżej wykresu (np. z wskaźnikami)

C – oś poziomu ceny/punktów

D – pokazuje ramę czasową od 10 lat (10y) do 1 miesiąca (1m). Kliknięcie w konkretną zmienia ramę czasową

Górny pasek:

1 – pole kursora, można wybrać czy chcemy używać kropki, krzyżyka, strzałki czy też mazać gumką (usuwa wcześniejsze oznaczenia na wykresie po kliku LPM)

2 – pole nazwy – po kliku można wpisać w do niego nazwę waloru bądź ticker, który zostanie wyszukany z listy. Klik LPM w konkretny walor z listy ładuje jego notowania

3 – pole ramy czasowej – po kliku LPM pozwala na ustalenie ramy czasowej, od okresów 5-minutowych do 1-miesięcznych

4 – znacznik ramy czasowej – pozwala również na zmianę okresu czasowego notowań, pozwala na nie również pole oznaczone 3 pionowymi kropkami, po kliku LPM wpisanie D = dzienny, W – tygodniowy, M – miesięczny etc.

5 – pole znaczników – pozwala na wybór notowań między słupkami, świecami, pustymi świecami, Heikin Ashi, liniowy oraz obszaru

6 – pole wskaźników – po kliku LPM pozwala na wyszukanie i dodanie na wykres konkretnego wskaźnika analizy technicznej

7 – pole porównania – po kliku LPM pozwala na wprowadzenie innego waloru na wykres do porównania

8 – znaczniki cofnij/następny naniesionych oznaczeń na wykresie

9 – tryb pełnoekranowy

10 – zapisanie schematu ustawień modułu AT (w wypadku zapisu pojawia się również przycisk do załadowania ustawień wykresu)

11 – eksportuj analizę do obrazka, podaje adres URL do pliku graficznego z analizą

Boczny pasek:

12 – pozwala na wybór linii trendu, kąta trendu, poziomej linii (np. oporu/wsparcia), linii pionowej, strzałki, promienia, dowolnej linii, kanału równoległego, kąta rozłączenia, trójkąta (flat top/bottom).

13 – pozwala na wybór pomiędzy pitchforkiem, pitchforkiem Schiffa, zmodyfikowanym pitchforkiem Schiffa, wewnętrznym (inside) pitchforkiem, pudełkiem Ganna, Kwadratem Ganna, Wachlarzem Ganna, Korektami Fibonacciego, Zewnętrznymi zniesieniami Fibonacciego, Wachlarzem Fibonacciego, Strefą czasową Fibonacciego, Spiralą Fibonacciego, Łukami Fibonacciego, Klinem Fibonacciego, Kanałem Fibonacciego

14 – pozwala na wybór pędzla (narzędzie do rysowania po wykresie), prostokąta, obróconego prostokąta, elipsy, trójkąta, polilinii, krzywej, podwójnej krzywej, łuku

15 – pozwala na wybór dodania tekstu na wykres, zakotwiczonego tekstu, uwagi, przyczepionej notatki, objaśnienia, balona (dymka), etykiety ceny, strzałki w lewo/prawo/w górę/w dół, oznaczenia flagą

16 – pozwala na wybór wzorca (formacji) XABCD, formacji harmonicznych, formacji ABCD, wzorca trójkąta, trzech wzorów dysków, formacji głowy i ramion (RGR), fali impulsu (Fale Eliotta 12345), Trójkątnej fali Eliotta (ABCDE), kombinacji potrójnej fal Eliotta (WXYXZ), Korekcyjnej fali Eliotta (ABC), Kombinacji podwójnej fal Eliotta (WXY), Linii cyklu, cykli czasu, Linii Sine

17 – pozwala na dodanie ikon/symboli na wykres

18 – powiększa konkretny fragment wykresu (należy zaznaczyć który)

19 – oddala (pomniejsza) wykres

20 – pozwala na pomiar (wielkość z procentach, punktach, ilość świec/słupków)

21 – magnes

22 – pozostań w trybie rysowania (np. po wybraniu linii trendu możemy narysować po kolei kilka z nich Gdy opcja nie jest włączona, po każdej linii narzędzie wróci do wyboru kursora)

23 – blokuje narzędzia rysowania

24 – ukrywa narzędzia do rysowania

25 – pokazuje drzewo obiektów na wykresie

26 – usuwa narzędzia rysowania z wykresu

27 – pokazuje wcześniej ukryte narzędzia (pozwala na cofnięcie do danej operacji)

Pasek dolny:

28 – pola pozwalają kolejno na: zmianę strefy czasowej (domyślnie UTC+1 – Warszawa), zamianę wartości punktowych/cenowych na procentowe na osi Y (z prawej), przełączanie między skalą liniową a logarytmiczną wykresu

29 – pole automatycznego dostosowania wykresu. Włączone blokuje możliwość ruchu wykresem ponad maksima cenowe. Aby np. rysować zewnętrzne zniesienia Fibonacciego warto wyłączyć tą opcję

30 – pole opcji, pozwalające np. na resetowanie skali, dodanie lewej osi Y wykresu, etykiet symbolu, wskaźników, zmianę właściwości skali

Zmiana właściwości elementów wykresu:

Każdy z elementów wykresu ma swoje właściwości, które można dopasować wedle własnych potrzeb i upodobań. Aby dostać się do pola właściwości danego elementu, wystarczy dwukrotne kliknięcie go LPM (pierwsze zaznacza).

Właściwości elementu na wykresie

Po zaznaczeniu jednym klikiem LPM pojawia się również pasek właściwości z opcjami:

1 – zmiana koloru obramowania (tu prostokąta)

2 – zmiana koloru wypełnienia elementu

3 – zmienia szerokość linii (tu obramowania prostokąta)

4 – pozwala na zmianę kolorów (zakładka styl), punktów zaczepienia (koordynaty) i widoczności na wykresach

5 – zamówienie wizualne – pozwala przenieść na pierwszy plan naniesiony element (np. przed świece czy średnią), jak i przenieść o jeden poziom wyżej (nad jeden element wykresu) oraz cofnięcie w/w operacji.

6 – pozwala na klonowanie i kopiowanie wskazanego elementu na wykresie

7 – blokuje zmiany elementu

8 – ukrywa zaznaczony element (po ukryciu można go znów odnaleźć w drzewie obiektów -> pole 25 z lewego paska)

9 – trwale usuwa zaznaczony element wykresu

Filtry spółek

Oprócz możliwości nanoszenia oznaczeń na wykresach, moduł techniczny pozwala również na łatwy dostęp do notowań konkretnych indeksów branżowych i wykresów spółek.

Ekran filtrowania spółek

1 – w polu nazwy spółki można wpisać nazwę skróconą podmiotu jak i również ticker. Na przykładzie po wpisaniu WSE moduł proponuje odpowiadającą mu Work Service

2 – po kliknięciu pokazuje/ukrywa listę filtrów spółek

3 – pozwala na wybór listy pomiędzy indeksami, obserwowanymi spółkami, a także spółkami pogrupowanymi wg przynależności do konkretnego indeksu (np. W20, WIG-Paliwa itd.)

4 – kliknięcie konkretnej spółki/indeksu z listy uruchamia jego wykres

5 – własne analizy można zapisywać w dwojaki sposób. Zaznaczając tą opcję będą dostępne tylko dla użytkownika

6 – pozwala na zapis analizy widocznej dla wszystkich

Przydatne tricki

Własne ustawienia wykresu (wybrane wskaźniki, kolory, linie/świece) można zapisać albo poprzez ikonę zapisu (z czarną strzałką w górę), albo klikając rozwijane menu i opcję Zapisz jako. Ikona z chmurką i białą strzałką w dół pozwala na załadowanie zapisanych wcześniej ustawień.

Funkcja ta pozwala również na zapisanie całej analizy do późniejszej edycji, ale wymaga odczytu na podstronie konkretnej spółki. Przykładowo analizujemy wykres spółki Energa i nanosimy na niego 20 linii trendu i wsparcia. Klikamy w chmurkę ze strzałką w górę i zapisujemy pod nazwą „Analiza spółki Energa z 22.01.2019”. Po wejściu na podstronę Energi (>> Link <<) w zakładce Analiza techniczna możemy wczytać tą analizę klikając chmurkę ze strzałką w dół. Wszystkie 20 linii pojawi się na wykresie. Podstrony konkretnych spółek łatwo można znaleźć wpisując ich nazwy w wyszukiwarce portalu w prawym górnym rogu strony.
W każdej chwili można powrócić do aktualnej daty na wykresie (przesuwając się na jego „koniec”) za pomocą oznaczonej ikony >>

Każde z okien wykresu – zarówno to z świecami/słupkami jak i z wskaźnikami czy wolumenem można powiększyć do trybu pełnoekranowego (który ukrywa pozostałe okna), klikając dwukrotnie LPM. Co więcej, klikając PPM i korzystając z opcji format w rozwijanym menu można dowolnie dopasowywać jego opcje. Ponowne podwójne kliknięcie LPM na powiększony element przywraca domyślny widok (pomniejsza wskazany wykres/wskaźnik).

W wypadku zaznaczonych elementów na wykresie (np. naniesionych strzałek) działają skróty klawiaturowe takiej jak:

Ctrl+ C – kopiuj

Ctrl+ V – wklej

Ctrl+Z – cofnij daną operację

Wpisanie litery – otwiera okno z wyborem wykresu waloru

Wpisanie cyfry – otwiera okno do zmiany interwału wykresu (należy wpisać później np. D dla dni, W tygodni, 15 dla minut itd.)

Strzałki lewo/prawo – przewijają wykres w lewo i prawo

Należy pamiętać o tym, że powiększanie/pomniejszanie okna wykresu w przeglądarce przez ctrl+ i ctrl- może powodować problemy z skalowaniem zapisu pliku graficznego (eksportuj wykres). Dlatego najlepiej uruchamiać moduł na standardowym powiększeniu przeglądarki (100 proc.).

Jedną z przydatniejszych opcji jest możliwość dodawania do ulubionych konkretnych elementów wykresu. W ten sposób zaznaczając gwiazdką można dodać do ulubionych ramę czasową (jak na obrazku), co da możliwość szybkiego przełączania między dodaną a standardową (np. między wykresem dziennym a tygodniowym). Co więcej dodanie do ulubionych konkretnego narzędzia z lewego paska spowoduje jego stałe wyświetlanie jako rozwijanego menu (na obrazku dodane do ulubionych linia trendu i pozioma linia).