Edu.StockWatch.pl - https://edu.stockwatch.pl
Sty 10 2016

Analiza techniczna

Wykorzystanie narzędzia Andrews’ Pitchfork w tradingu

Linie mediany, inaczej określane jako Andrews’ Pitchfork (Widły Andrewsa, od nazwiska twórcy), to zyskujące popularność narzędzie nowoczesnej analizy technicznej. Nie bez powodu Jim Kane, jeden z najbardziej uznanych w USA autorów książek o tradingu, poświęcił tej tematyce aż dwie publikacje. W niniejszym artykule chciałbym pokrótce przybliżyć czym jest to narzędzie oraz jak je stosować.

Linie mediany mają to do siebie, że nie są jeszcze rozpowszechnione wśród indywidualnych traderów i nie zyskały tak dużego zaufania jak np. techniki Fibonacciego. Jest to zaskakujące o tyle, iż teraz niemal każda platforma rynku Forex daje możliwość korzystania z tego narzędzia. Są dwa powody takiego stanu rzeczy: ogromny deficyt publikacji na ten temat oraz pewna trudność w stosowaniu i interpretacji tak zwanego Pitchforka. Poznając techniki stosowania linii mediany, najważniejsze jest przejrzenie określonej liczby wykresów. Potem pozostaje nam już jedynie samodzielna praktyka. Zacznijmy po kolei.

Wykres 1. Trend na rynku zaczyna się odwracać

 

image1

Źródło: TMS Direct Kliknij, aby powiększyć

Podstawą używania narzędzia Andrews’ Pitchfork jest znalezienie na wykresie trzech swingów (a dokładniej trzech „wierzchołków”), które dadzą nam punkt zaczepienia dla naszych linii. W tym wypadku, gdy mamy trend spadkowy, szukamy układu dołek–szczyt–dołek. Dla trendu wzrostowego obowiązuje odwrócony rozkład. Jest to generalna zasada, od której w miarę poznawania linii mediany często się odchodzi, bo np. punkt „3” mógłby równie dobrze nie wybijać punktu „1”. Na wykresie widzimy, iż w trakcie mocnego trendu dochodzi do konsolidacji i wyhamowania spadków. Możemy zatem próbować szukać potwierdzeń odwrócenia trendu za pomocą linii mediany. Punkt 1 jest najważniejszy, ponieważ będzie przez niego przebiegała linia środkowa Pitchforka. Od niego zaczynamy rysowanie. Punkty 2 i 3 mogą być już dobrane w dowolnej kolejności. Zobaczmy jak sytuacja się rozwinęła.

Wykres 2. Wyrysowany wcześniej Pitchfork na początku nowego trendu

wykres2

Źródło: TMS Direct Kliknij, aby powiększyć

Widzimy, iż linie mediany to trzy linie (te zielone to podstawowe narzędzie, linie czarne są dodatkowym odbiciem wedle własnego uznania) wskazujące na potencjalny przyszły zakres ruchu rynku. Po odreagowaniu w górę, cena zawróciła do wcześniej wyrysowanego Pitchforka (zielona strzałka). W takich momentach rozgrywa się batalia. Musimy wiedzieć, czy cena niejako „widzi” nasze linie, bardzo dobrym w tym momencie potwierdzeniem będą wszelkiego rodzaju formacje świecowe, price action czy też najlepiej formacje harmoniczne. Często też się zdarza, iż rynek dochodzi do środkowej linii, tam napotyka mocny opór, po czym zawraca do dolnej linii, co daje już nam podejrzenie, iż cena respektuje owego Pitchforka. Zauważmy też, iż de facto zawierając pozycję długą w okolicach dolnej linii Pitchforka, w szerszej perspektywie będziemy grać przeciwko trendowi spadkowemu. Zatem jest to poniekąd łapanie dołka, dlatego ważny jest kontekst w którym zawieramy pozycję. Rozumiem przez to  operowanie na wyższych interwałach czasowych, kiedy na przykład rynek może właśnie zbliżać się do ważnego wsparcia, czy też w tym miejscu nakładają się inne linie mediany, również z wyższego TF. Dlatego chcę szczególnie zaznaczyć, iż rysowanie linii mediany nie może być mechaniczne, a zawierania transakcji na ich podstawie powinno być przemyślane i poparte wieloma czynnikami.

Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, po wejściu w pozycję, pierwszy poziom take profit ustawiamy w okolicach linii środkowej, zaś drugi w okolicach górnej linii, tak jak to jest zaznaczone na wykresie 2. Warto zauważyć, że stosując linie mediany nie mamy nigdy sztywnego poziomu take profit, albowiem linie zawsze są ustawione pod pewnym kątem, i wraz z upływem czasu take profit nam rośnie. W naszym przypadku, gdyby cenie dłużej zajęłoby dotarcie do środkowej linii, to jednocześnie poziom take profit 1 musielibyśmy odpowiednio przesuwać do góry. Ustawienie poziomu stop loss zależy od własnych preferencji, a także danej sytuacji rynkowej. W naszym wypadku bezpiecznie jest ustawić się pod lokalnym dołkiem. 

Znając najważniejsze aspekty stosowania linii mediany, łatwiej będzie ocenić konkretne przykłady z rynku.

Wykres 3. Para NZDUSD w ujęciu dziennym. Czy aby na pewno kryzysu z 2008 r. nie dało się przewidzieć? 

 

wykres3

Źródło: TMS Direct Kliknij, aby powiększyć

Wykres 4. Przykład Pitchforka na korekcie, zgodnie z trendem spadkowym

 

wykres4

Źródło: TMS Direct Kliknij, aby powiększyć

Wykres 5. Przykład trochę innego użycia lini mediany: środkowa linia świetnie sprawuje się jako potencjalne wsparcie. Tak samo jak jej zewnętrzne i wewnętrzne odbicia Fibonacciego

 

wykres5

Źródło: TMS Direct Kliknij, aby powiększyć

Wyżej podane informacje to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Omawiane narzędzie ma bardzo dużo możliwości zastosowania pozornie zwykłych „trzech linii”. Zachęcam do własnego treningu i przemyśleń na temat Pitchforka, bowiem godzin spędzonych przed wykresami nie zastąpi żadna książka ani strona internetowa.

Przemysław Pryszcz
DM TMS Brokers SA